Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Bircza – mogiły zbiorowe żołnierzy WP

Ewidencja pochowanych Podgląd bezpośredni

Kategoria: Zbiorowa mogiła wojenna


Na cmentarzu wyznaniowym znajduje się 12 mogił zbiorowych, w których pochowano 66 zidentyfikowanych żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walkach z Ukraińska Powstańczą Armią w latach 1945–1947. Mogiły mają formę lastrykowych nagrobków, zwieńczonych metalowymi tabliczkami z nazwiskami pochowanych. Przejścia pomiędzy grobami wyłożone są kostką brukową. Centralnym, choć położonym za mogiłami, elementem „kwatery” jest pomnik w formie stopniowego postumentu, podobnie jak mogiły wykonanego z lastryka, z tablicą o treści:

 

TU SPOCZYWAJĄ ŻOŁNIERZE WOJSKA POLSKIEGO

POLEGLI W WALCE Z BANDAMI UPA ROK 1944 – 1947.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI.

 

Pomimo faktu, że groby położone są blisko siebie i posiadają wspólny pomnik obiekt nie nosi cech kwatery wojennej, ponieważ nie ma ogrodzenia wydzielającego go z terenu cmentarza i mogił cywilnych, których kilka (w którym pochowano cywilne ofiary UPA) znajduje się pomiędzy mogiłami żołnierskimi. Remont mogił przeprowadzono w 1999 roku ze środków Wojewody. Obecnie groby są dobrze utrzymane.

 


Lokalizacja: Bircza, gmina Bircza

GPS: 49.692909, 22.483671