Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Frysztak – kwatera z I wojny światowej

Ewidencja pochowanych Podgląd bezpośredni

Kategoria: Kwatera wojenna


Kwatera o powierzchni 4 arów znajduje się na cmentarzu komunalnym przy ul. Ks. W. Blajera, w bezpośrednim sąsiedztwie kaplicy. Ogrodzenie stanowią betonowe słupki obłożone kamieniem i połączone ozdobnym, kutym łańcuchem. Na ziemi betonowy krawężnik. Od wejścia, przez środek kwatery biegnie chodnik z kostki brukowej. Na szczycie, znajduje się pomnik z kamienia, w formie wysokiego słupa. Na cokole napis:

 

FRYSZTAK

MAJ 1915.

 

Przed nim, na betonowej poduszce umieszczona jest granitowa tablica:

 

KWATERY ŻOŁNIERZY POLEGŁYCH W I WOJNIE ŚWIATOWEJ

W OKOLICACH FRYSZTAKA.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

FRYSZTAK 1972.

 

Pierwotnie na kwaterze znajdowały się mogiły zbiorowe opatrzone krzyżami. Na szczycie biegnącej przez środek alei ustawiony był pomnik. Obecny kształt obiektowi nadano podczas remontu, który upamiętniono powyższą tablicą. Nie mamy dokładnych danych na temat liczby i narodowości pochowanych. Najprawdopodobniej są to żołnierze, których zwłoki zostały ekshumowane z pojedynczych grobów rozrzuconych po okolicznych miejscowościach. Według Romana Frodymy na kwaterze znajdowało się 66 mogił (zapewne zbiorowych), w których pochowano Niemców z 1 i 2 pułku piechoty gwardii pruskiej oraz 271 pułku piechoty, poległych podczas forsowania linii Wisłoka: [R. Frodyma, Cmentarze wojskowe z okresu I wojny światowej w rejonie Beskidu Niskiego i Pogórza, Warszawa 1989, str. 126 – 127]. Kwatera wyremontowana w 1998 ze środków Wojewody oraz gminy znajduje się obecnie w bardzo dobrym stanie technicznym.

 


Lokalizacja: Frysztak, gmina Frysztak

GPS: 49.836369, 21.607347