Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Besko – kwatera z I wojny światowej

Ewidencja pochowanych Podgląd bezpośredni

Kategoria: Kwatera wojenna


Na cmentarzu parafialnym znajduje się kwatera wojenna z okresu I wojny światowej. Z pierwotnego urządzenie nie zachowały się żadne elementy. Cześć została zajęta pod cywilne pochówki mieszkańców. Jako akcent centralny kwatery traktowany był usytuowany nieopodal pomnik poświęcony pamięci ofiar I i II wojny światowej. W 2015 roku staraniem Gminy, ze środków dotacji Wojewody, zachowany teren kwatery ogrodzono ozdobnymi słupkami połączonymi łańcuchem. W centrum ustawiono niewielki cokół obłożony kamieniem zwieńczony płytą inskrypcyjną o treści:

 

TU SPOCZYWAJĄ ŻOŁNIERZE POLEGLI W WALKACH NA TERENIE BESKO

W CZASIE I WOJNY ŚWIATOWEJ.

 

Według materiałów archiwalnych, w 73 mogiłach indywidualnych i 69 zbiorowych pochowano tutaj 488 poległych żołnierzy różnej narodowości: 375 z rosyjskiej, 85 z armii niemieckiej oraz 28 z austro-węgierskiej.

 


Lokalizacja: Besko, gmina Besko

GPS: 49.591470, 21.966811