Czarna – kwatera z I wojny światowej nr 240

Ewidencja pochowanych Podgląd bezpośredni

Kategoria: Kwatera wojenna


W obrębie miejscowego cmentarza wyznaniowego znajduje się kwatera wojenna (cmentarz nr 240). Ogrodzenie jej stanowi metalowa balustrada na filarach z kamienia łamanego i betonu. W centralnej części stoi pomnik w kształcie kolumny z łamanego kamienia, zwieńczonej kamiennym krzyżem. Na cokole umieszczona jest tablica o treści:

 

DIE HAND DER TODES DIE DEN KRIEGER

FALW SCHUCKTAUCHMIT LORBEER SEIN EPBLEICHEND HAUPT

[RĘKA ŚMIERCI, KTÓRA POWALA ŻOŁNIERZA

OZDABIA TEŻ WIEŃCEM LAUROWYM JEGO POBLADŁA SKROŃ].

 

Na mogiłach ustawione są betonowe cokoły zwieńczone żeliwnymi krzyżami. Po bokach pomnika, stoją dwa wysokie ozdobne krzyże. Natomiast na pozostałych mogiłach ustawiono niewielkie krzyżyki inne dla każdej narodowości. Przeważają wśród nich krzyże prawosławne. Spowodowane jest to faktem, że na ogólną liczbę 38 pochowanych, większość to żołnierze rosyjscy, ale pochowano tutaj także żołnierzy austrowęgierskich i niemieckich. Wśród pochowanych, tylko 4 to zidentyfikowani. Według informacji źródłowych, na cmentarzu znajduje się 7 mogił zbiorowych i 22 indywidualne. Obiekt zachował się w bardzo dobrym stanie. Ostatni remont przeprowadzono w 1996 roku, obecnie poddawany jest bieżącym pracom pielęgnacyjnych. Założenie cmentarza projektował Gustav Rossmann.


Lokalizacja: Czarna, gmina Czarna

GPS: 50.058942, 21.255527


Strona wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z polityką prywatności serwisu.

×