Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Hurko – kwatera żołnierzy Wojska Polskiego

Ewidencja pochowanych Podgląd bezpośredni

Kategoria: Kwatera wojenna


Dwie zbiorowe mogiły o powierzchni 16 m2 zlokalizowane na cmentarzu parafialnym otoczone były betonowymi obramowaniami. Na jednej ustawiony był metalowy krzyż, na drugiej niewielki cokolik kamienny również zwieńczony krzyżem. Obok ustawiony był indywidualny grób z metalowym krzyżem, tablica nieczytelna. Jednak jego położenie sugerowało, że tutaj także pochowano poległego żołnierza. Przed mogiłami ustawiona była niewielka betonowa płyta z metalową tablicą inskrypcyjną:

 

NIEZNANYCH NAZWISK ŻOŁNIERZE WOJSKA POLSKIEGO

POLEGLI W 1939 ROKU.

 

Niestety nie znamy także liczby pochowanych, ani bliższych okoliczności ich śmierci.

W 2022 roku, ze środków budżetu państwa, przeprowadzono gruntowny remont pochówków. Obie mogiły otoczono kamiennym obramowaniem, wypełnionym ozdobnym grysem granitowym. Na mogiłach, w centralnej części, ułożono kamienne płyty, zwieńczone wysokimi granitowymi krzyżami z godłem na przecięciu ramion.  U podnóża krzyży, na poziomych płytach umieszczono kamienne tablice z napisem:

 

TU SPOCZYWAJĄ NIEZNANI ŻOŁNIERZE WOJSKA POLSKIEGO

WIECZNA CHWAŁA POLEGŁYM WE WRZEŚNIU 1939 R.

W OBRONIE OJCZYZNY

 

W centrum kwatery ustawiono wysoki, drewniany krzyż. Przed nim, na niewielkim placyku wyłożonym kostką betonową ustawiono kamienny głaz, na którego licu umieszczona została marmurowa tablica z godłem i inskrypcją.

 

PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO POLEGŁYCH NA POLU CHWAŁY

WE WRZEŚNIU 1939 R.

 

Otoczenie mogił i ciągi piesze wyłożono kostką brukową.


Lokalizacja: Hurko, gmina Medyka

GPS: 49.799694, 22.876928