Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Babice – mogiły żołnierzy Wojska Polskiego z 1947 roku

Ewidencja pochowanych Podgląd bezpośredni

Kategoria: Indywidualne groby ofiar wojny


Są to dwie mogiły indywidualne niezidentyfikowanych żołnierzy poległych w walkach z UPA. Groby rozproszone są pomiędzy mogiłami cywilnymi, po lewej stronie głównej alei cmentarza. W latach 60–tych ziemne groby otoczono betonowym obramowaniem. Na niewielkiej poduszce znajdowała się płyta z wyrytym napisem „NN”. Obecnie posiadają identyczne urządzenie w formie stopniowych, lastrykowych nagrobków z pionowymi płytami u szczytu, na których umieszczony jest krzyż i metalowa tablica inskrypcyjna o treści:

 

NIEZNANY ŻOŁNIERZ WP

† 1947

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI.

 

Niestety brak informacji na temat danych osobowych pochowanych. W 2023 roku, ze środków dotacji Wojewody, na mogiłach ustawiono nowe kamienne nagrobki zwieńczone tablicami inskrypcyjnymi o treści:

 

TU SPOCZYWA

NIEZNANY ŻOŁNIERZ WOJSKA POLSKIEGO

POLEGŁ W 1947 R. W WALKACH Z UPA

CZEŚĆ JEGO PAMIĘCI!

 


Lokalizacja: Babice, gmina Krzywcza

GPS: 49.816823, 22.480504