Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Błażkowa – cmentarz z I wojny światowej nr 219

Ewidencja pochowanych Podgląd bezpośredni

Kategoria: Cmentarz wojenny


Cmentarzu zajmuje powierzchnię 12 a, w mogiłach indywidualnych pochowano tutaj 36 żołnierzy austrowęgierskich i rosyjskich, wśród nich 30 zidentyfikowanych. Poległych w grudniu 1914 roku oraz w czasie ofensywy majowej 1915 roku. Urządzenie cmentarza zaprojektował Gustav Rossmann. Z oryginalnego urządzenia zachowały się jedynie pojedyncze elementy, głównie ogrodzeniowe. W roku 2001 przeprowadzono kompleksowy remont obiektu. W pierwszym etapie prac oczyszczono teren. Następnie wykonano nowe ogrodzenie, zgodne z kształtem oryginalnego. Odtworzono pomnik główny – wysoki drewniany krzyż na betonowym cokole, znajdujący się w linii ogrodzenia. W cokole pomnika umieszczono marmurową tablicę z inskrypcją:

 

VERWEILET! VIELLEICHT IST AINER

UNTER UNS, DER EUCH LIEB WAR!

[ZATRZYMAJCIE SIĘ TU NA CHWILĘ,

MOŻE WŚRÓD NAS JEST TEN, KTÓREGO KOCHALIŚCIE!]

 

Odnowiono zachowane pomniczki nagrobne i ustawiono je na pierwotnych miejscach, wzorując się na zachowanych uzupełniono brakujące. Odtworzono także, na podstawie dokumentacji wykonanej przez p. Jerzego J. Drogomira, tabliczki nagrobne i inne elementy.

Pomimo faktu, że na cmentarzu znajdują się groby indywidualne, z wyjątkiem dwóch mogił oficerskich położnych symetrycznie przed pomnikiem, pozostałe zostały połączone w trzy grupy. Na każdej z nich ustawione są niewielkie cokoliki betonowe, zwieńczone żeliwnym krzyżem. Poniżej znajdują się metalowe, owalne tabliczki identyfikacyjne. Ogólnie na cmentarzu ustawionych jest 18 steli nagrobnych, w tym 6 dla żołnierzy rosyjskich (po prawej stronie cmentarza) z krzyżami „prawosławnymi”.

 


Lokalizacja: Błażkowa, gmina Brzyska

GPS: 49.85267,21.3711869