Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Bojanów – cmentarz z I wojny światowej

Ewidencja pochowanych Podgląd bezpośredni

Kategoria: Cmentarz wojenny


W miejscowości Bojanów, w lesie koło leśniczówki, znajduje się cmentarz. Zajmuje on powierzchnię 2 arów. Ogrodzenie stanowi drewniany płot. Z pierwotnego urządzenia zachował się jedynie niewielki, ustawiony na betonowym cokoliku, kamienny pomnik. Na licu wyryta jest, częściowo nieczytelna, inskrypcja:

 

KRIEGER GRÖBER 1915.

 

Niestety nie zachował się kształt urządzenia cmentarza i usytuowania mogił. Cmentarz stanowi obecnie niewielki, trawiasty teren. Widoczne są zarysy ziemnych mogił. Według materiałów archiwalnych na cmentarzu znajdują się 52 mogiły (47 indywidualnych i 5 zbiorowych), w których pochowano ogółem 59 żołnierzy: 1 z armii austro-węgierskiej, 46 z niemieckiej oraz 12 z rosyjskiej.

Cmentarz został 6 maja 1988 roku z urzędu wpisany do rejestru zabytków (A – 596/A). Konserwatorska karta cmentarza podaje, że na cmentarzu znajduje się 7 mogił zbiorowych w 7 rzędach i cztery mniejsze.

 


Lokalizacja: Bojanów, gmina Bojanów

GPS: 50.42299483, 21.93221084