Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Bieździadka – cmentarz z I wojny światowej nr 41

Ewidencja pochowanych Podgląd bezpośredni

Kategoria: Cmentarz wojenny


Jest to niewielki cmentarzyk zaprojektowany przez Johanna Jägera. W 10 mogiłach indywidualnych i 6 zbiorowych, pochowano tutaj zaledwie 26 żołnierzy: 21 niemieckich oraz 5 rosyjskich wśród nich 13 zidentyfikowanych. Na grobach znajdujących się przy murze ustawiono wysokie rzeźbione, żeliwne krzyże, natomiast na ułożonych szeregiem w centrum, stoją skromne niewysokie krzyżyki. Cmentarz ma kształt wydłużonego prostokąta z półkolistą wnęką na wprost wejścia. Ustawiono w niej kapliczkę słupową stanowiącą akcent centralny. Kiedyś w jej wnętrzu, pod szkłem, znajdował się obraz Franca Polednego przedstawiający głowę Chrystusa. Na trzech ścianach kapliczki umieszczone są równoramienne krzyże. Poniżej w cokole tablica:

 

ALS FERNER HEIMAT SIND WIR GEKOMMEN,

HIER HAT UNS TOD IN DEN ARM GENOMMEN

UND TRUG UNS DIE BETÄUBENDE NACHT;

IN DER HEIMAT ALLER SIND WIR ERWACH.

[Z DALEKIEJ OJCZYZNY PRZYBYLIŚMY,

TU WZIĘŁA NAS W RAMIONA ŚMIERĆ

I NIOSŁA PRZEZ ODURZAJĄCĄ NOC,

AŻ OBUDZILIŚMY SIĘ W OJCZYŹNIE WSZYSTKICH.]

 

U stóp kapliczki znajduje się indywidualna mogiła oficera. Wejście stanowi kuta furtka pomiędzy dwoma filarami. Całość otacza niewysoki mur z piaskowca, po bokach furtki ozdobiony dwoma kutymi elementami. Cmentarz zachował się stosunkowo dobrze. Jedynie mur był spękany, z tyłu nosił ślady niefachowych napraw. W latach 2008–2010 przeprowadzono kompleksowy remont cmentarza, finansowany z budżetu Wojewody oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w Warszawie. Odtworzono kształt mogił, który podkreślono krawężnikiem, zakonserwowano zachowane elementy wyposażenia mogił i odtworzono brakujące. Przeprowadzono gruntowny remont muru ogrodzeniowego, najbardziej zniszczone elementy przebudowano.

 


Lokalizacja: Bieździadka, gmina Kołaczyce

GPS: 49.803215, 21.496271