Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Bełwin – cmentarz z I wojny światowej

Ewidencja pochowanych Podgląd bezpośredni

Kategoria: Cmentarz wojenny


Cmentarz położony na skraju lasu. Jest to ziemny teren o powierzchni ok. 4 arów. Nie zachowały się żadne elementy pierwotnego urządzenia. Widoczne są jedynie zarysy ziemnych, zbiorowych grobów, w formie wałów. Współcześnie w centrum ustawiony został pomniczek z kamieni. Staraniem miejscowych działaczy społecznych ustawiono także drewniane ogrodzenie. Podczas remontu przeprowadzonego w 2014 roku, ze środków dotacji wojewody, wykonano nowe ogrodzenie cmentarza w formie drewnianych żerdzi na słupkach. W centrum ustawiony został drewniany krzyż z tablicą:

 

CMENTARZ ŻOŁNIERZY RÓŻNEJ NARODOWOŚCI

POLEGŁYCH W CZASIE I WOJNY ŚWIATOWEJ.

 

Nie znamy liczby, ani narodowości pochowanych. Zapewne pochowano tutaj żołnierzy wszystkich walczących armii, poległych w walkach o przemyską twierdzę.

W 2015 roku dzięki zaangażowaniu działaczy społecznych z Przemyśla dokonano ekshumacji  żołnierzy rosyjskich z nieoznakowanej mogiły w lesie, w okolicy Bełwina. Szczątki uroczyście pochowano na cmentarzu w Bełwinie a na mogile ustawiono drewniany, prawosławny krzyż z tabliczką:

 

TU SPOCZYWA KALESNIKOW

I CZTERECH NIEZNANYCH ŻOŁNIERZY ROSYJSKICH.

 

W materiałach konserwatorskich cmentarz funkcjonuje pod nazwą Wola Maćkowska.

 


Lokalizacja: Bełwin, gmina Przemyśl

GPS: 49.844036, 22.659515