Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Bierówka – cmentarz jeńców i żołnierzy Armii Radzieckiej

Ewidencja pochowanych Podgląd bezpośredni

Kategoria: Cmentarz wojenny


W latach 1942 – 1944 na terenie wsi Szebnie funkcjonował obóz dla jeńców radzieckich. Śladem jego istnienia cmentarz pomordowanych. Zajmuje on powierzchnię 21 arów. Pochowano na nim ok. 4 000 niezidentyfikowanych ofiar obozu. Pierwsze pochówki zmarłych miały miejsce w 1942 roku i trwały do końca istnienia obozu. Dochowano tutaj także szczątki jeńców zmarłych w transportach, którzy pierwotnie pochowani byli obok stacji w Szebniach. Podczas walk frontowych w latach 1944 – 1945 w okolicach Jasła poległo wielu żołnierzy AR, 413 ekshumowanych z terenu powiatu pochowano właśnie w Bierówce, spośród nich 41 to zidentyfikowani. W latach 1960 – 65, staraniem Powiatowej Rady Narodowej w Jaśle, uporządkowano teren cmentarza, wybudowano pomnik i oznakowano mogiły. Akcent centralny cmentarza stanowi granitowy obelisk na postumencie z kamienia łamanego. Na licu czerwona pięcioramienna gwiazda oraz wykonany z metalowych liter napis:

 

OFIAROM FASZYZMU

WYMORDOWANYM W OBOZIE W SZEBNIACH

W LATACH 1942 – 1945.

 

Cmentarz w całości otoczony jest betonowymi słupkami połączonymi stalowymi rurami, na betonowej podmurówce. Ogrodzenie wybudowano w 1980 r. W roku 2001 przeprowadzono kompleksowy remont obiektu, Naprawiono i uzupełniono ogrodzenie, zniszczone płytki chodnikowe placu apelowego zastąpiono kostką brukową, wyremontowano pomnik i schody. Zmieniono wystrój mogił poprzez wyplantowanie terenu i zasianie trawy. Na mogiłach ułożonych w trzy ziemne ławy na stoku, ułożono po 7 niewielkich betonowych cokolików z czerwoną gwiazdą na licu, które pierwotnie ustawione były w pozycji pionowej. Na jednym z nich, na prośbę rodziny umieszczono nazwisko pochowanego. Po lewej stronie wejścia, na wysokim wale ziemnym znajdują się jeszcze trzy mogiły zbiorowe otoczone krawężnikiem, również z betonowymi cokołami z gwiazdą. Pracami remontowymi kierowała i finansowała je Ambasada Federacji Rosyjskiej.

 


Lokalizacja: Bierówka, gmina Jasło

GPS: 49.764361, 21.570527