Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Bierówka – cmentarz z I wojny światowej nr 20

Ewidencja pochowanych Podgląd bezpośredni

Kategoria: Cmentarz wojenny


Cmentarz znajduje się na niewielkim wzniesieniu na wschód od centrum wsi. Spoczywa tutaj 133 żołnierzy różnej narodowości, 58 spośród nich to zidentyfikowani. Cmentarz, zajmujący powierzchnie 0,43 ha, wykonano według projektu Johanna Jägera, na planie koła, otoczonego niewysokim kamiennym murem z wejściową furtą. Znajduje się tutaj 62 mogiły indywidualne i 5 zbiorowych, na których ustawione były żeliwne krzyże. Pojedyncze groby, zlokalizowane wokół ogrodzenia zespolono w regularnych trawiastych rabatach. Akcent centralny stanowią cztery kamienne bloki, na których licu umieszczone były żeliwne krzyże oraz tablica inskrypcyjna o treści:

 

ALS DIE FLUT KAM, FÜGTEN SIE EINEN DAMM AUS IHREN LEIBERN

UND KITTETEN IHN MIT IHREM BLUTE –

UND SIEHE DAS LAND IS KEINE WÜSTE GEWORDEN!

[GDY NADSZEDŁ PRZYPŁYW, Z CIAŁ SWOICH UTWORZYLI TAMĘ

ZESPALAJĄC JĄ WŁASNĄ KRWIĄ –

I SPÓJRZ: KRAJ NIE STAŁ SIĘ PUSTYNIĄ!].

 

Prace przy budowie zakończono ostatecznie w październiku 1916r. Z pierwotnego urządzenia zachowały się jedynie centralne stele, niestety bez wyposażenia. Podczas remontu w 1997r. umieszczono na frontowej niewielki chromoniklowy krzyż oraz metalową tablicę o treści:

CMENTARZ WOJSKOWY Z I WOJNY ŚWIATOWEJ / BIERÓWKA 1916R.

POLEGLI NIEMCY Z 1 I 2 DYWIZJI GRENADIERÓW GWARDII PRUSKIEJ ORAZ ROSJANIE

62 MOGIŁY POJEDYNCZE I 5 MASOWYCH.

Ogrodzenie, w postaci kamiennego muru zachowało się w szczątkowym zakresie. Znikoma część krzyży zachowała się w oryginalnym kształcie i umiejscowieniu. Przyczyniło się do tego zapewne istnienie tutaj nielegalnego wysypiska śmieci. W 2003 roku rozpoczęto remont cmentarza, ze środków Wojewody oraz Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi (VDK) w Kassel. Uporządkowano wnętrze oraz odbudowano ogrodzenie, przy zachowaniu istniejących jego elementów. W następnych latach odtworzono pozostałe elementy urządzenia nagrobków.

 


Lokalizacja: Bierówka, gmina Jasło

GPS: 49.772298, 21.582755