Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Bączal Dolny – cmentarz z I wojny światowej nr 27

Ewidencja pochowanych Podgląd bezpośredni

Kategoria: Cmentarz wojenny


Cmentarz z I wojny światowej nr 27 (w austriackiej nomenklaturze noszący nazwę Sławęcin) usytuowany jest na skraju lasu. Zajmuje powierzchnię 8 arów. W 31 mogiłach zbiorowych i 36 indywidualnych pochowano 146 żołnierzy różnej narodowości, w tym 32 zidentyfikowanych. Cmentarz ma kształt nieregularnego sześcioboku. Usytuowanie mogił w jego wnętrzu dostosowane jest do formy cmentarza. Na grobach ustawione były drewniane krzyże z tabliczkami z nazwiskami pochowanych. Na dwóch grobach zbiorowych, betonowe pięcioboczne stele z żeliwnymi płytami na licu. Ogrodzenie to drewniana balustrada na kamiennych słupkach. Z tyłu cmentarza wzniesiono trójkątną ścianę pomnikową zwieńczoną krzyżem. Przed nią kamienny ołtarz. Nad nim na licu ściany tablica z inskrypcją:

 

MIT SEINES FRIEDENS ZAUBER

EIN WALD UNS MILD UMWEHRT

DIE WIR KAMPF GEFALLEN.

WIE WIR IM KAMPF GELEBT.

[W SWOIM CZARZE POKOJU

LAS ŁAGODNIE OTACZA NAS,

KTÓRZYŚMY W BOJU POLEGLI.

TAK JAK W WALCE ŻYLIŚMY].

 

Niestety cmentarz zachował się w złym stanie. W 2003 roku staraniem Urzędu Gminy przeprowadzono kompleksowy remont. Przywracając cmentarzowi dawne urządzenie. Wykonano nowe krzyże i ogrodzenie. Mogiły otoczone zostały betonowym krawężnikiem. Zakonserwowano zachowane elementy. Ograniczony remont cmentarza przeprowadzono w 2014 roku, zakonserwowano słupki ogrodzeniowe i drewniane elementy wyposażenia, zrekonstruowana została tablica inskrypcyjna.

 


Lokalizacja: Bączal Dolny, gmina Skołyszyn

GPS: 49.752947, 21.360917