Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Błażkowa – cmentarz z I wojny światowej nr 229

Ewidencja pochowanych Podgląd bezpośredni

Kategoria: Cmentarz wojenny


Cmentarz, w austriackiej nomenklaturze noszący nazwę Skurowa, zajmuje powierzchnię 18 a. Obiekt zaprojektowany przez Gustawa Rossmanna zachował się w dobrym stanie. Zdekompletowane było ogrodzenie, częściowo w wyniku celowej kradzieży. W roku 2002 przeprowadzono remont obiektu przywracając pierwotny wygląd.

Na cmentarzu znajduje się 9 mogił zbiorowych, w których pochowano 88 żołnierzy austrowęgierskich i rosyjskich, wśród nich 11 zidentyfikowanych. Ogrodzenie składa się z betonowych słupów połączonych rurami. Akcent centralny to betonowy, ozdobny krzyż z kutymi elementami w przyporach ramion, stojący z tyłu, w linii ogrodzenia. W licu cokołu umieszczona jest marmurowa tablica z inskrypcją:

 

WACHET IHR NÜN DENN WIR SIND MÜDE GEWORDEN

[WY CZUWAJCIE, MY JESTEŚMY ZMĘCZENI]

 

Na mogiłach ustawione są betonowe stele z owalnymi, metalowymi tabliczkami inskrypcyjnymi, imiennymi lub tylko z narodowością pochowanych (w przypadku niezidentyfikowanych). Ponad nimi umieszczone są żeliwne krzyże.

 


Lokalizacja: Błażkowa, gmina Brzyska

GPS: 49.869238, 21.364913