Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Tarnobrzeg – cmentarz wojenny z I i II wojny światowej

Ewidencja pochowanych

Kategoria: Cmentarz wojenny


Samodzielny cmentarz wojenny z I i II wojny światowej znajduje się przy ul. Targowej. Zajmuje on powierzchnię 24 arów. Początek dały mu pochówki żołnierzy rosyjskich i austrowęgierskich z I wojny światowej. Prawdopodobnie pochowano tu także poległych w 1920 roku. Następne mogiły to pochówki żołnierzy Wojska Polskiego poległych podczas obrony Tarnobrzega w 1939 roku. Cmentarz dzieli się zasadniczo na dwie kwatery. Kwatera północna z I wojny światowej obejmuje 233 mogiły indywidualne, w których pochowano nieznanych żołnierzy rosyjskich i austro-węgierskich. Mogiły mają formę płyt betonowych. Nie ma krzyży, ani innych emblematów religijnych. Kiedyś na mogiłach ustawione były brzozowe krzyże. Nietrwałość materiału spowodowała, że uległy one zniszczeniu i nie zostały zastąpione nowymi. Obok mogił ustawiony jest ozdobny krzyż z postacią Chrystusa, ustawiony na niewysokim kamiennym postumencie. Figura otoczona jest metalowym daszkiem, chroniącym ją przed działaniem czynników atmosferycznych. Kwatera północna kryje szczątki żołnierzy WP. W 43 mogiłach indywidualnych i 5 zbiorowych spoczywa 67 żołnierzy (według niektórych źródeł 71), w tym 66 zidentyfikowanych. Pochowano tutaj żołnierzy poległych w walkach w obronie Tarnobrzega oraz zmarłych w szpitalu. Mogiły otoczone są betonowym obramowaniem, na poduszce z tego samego materiału umieszczona jest metalowa tabliczka z danymi pochowanych w mogile żołnierzy. Podczas remontu w 1974 roku na każdej mogile ustawiono ozdobne betonowe krzyże. Na przecięciu ich ramion umieszczona jest płaskorzeźba polskiego godła. Akcent centralny stanowi żelbetonowy pomnik, ustawiony obok mogiły niezidentyfikowanych żołnierzy polskich. Tworzy go cztery ozdobne płyty, ustawione pod różnym kontem, symbolizują padających zabitych. Brzegowa płyta stoi pionowo. W centrum umieszczony jest krzyż, poniżej tablica:

 

POLEGŁYM W I I II WOJNIE ŚWIATOWEJ

SPOŁECZEŃSTWO TARNOBRZEGA.

 

Autorem projektu pomnika i urządzenia cmentarza jest Jan Krawczyk.

Po prawej stronie dojścia do kwatery WP znajdują się upamiętnienia nie związane tematycznie z cmentarzem i pochówkami wojennymi.

 


Lokalizacja: Tarnobrzeg, gmina Tarnobrzeg

GPS: 50.567775, 21.672967