Kategoria: Kwatera wojenna
W Szebniach począwszy od 1943 roku istniał obóz pracy, jego ofiary zaczęto chować na terenie przyległym do cmentarza od strony północnej. Pogrzebano tutaj także złapanych uciekinierów oraz osoby zabite w odwecie za działalność ruchu oporu. Nie można precyzyjnie określić liczby pochowanych tutaj osób oraz ich nazwisk. Po wojnie, w mogile o powierzchni 40 m2, skomasowano wszystkie szczątki ofiar terroru z terenu cmentarza i ustawiono drewniany krzyż. W 1966 r. staraniem miejscowego koła ZBoWiD ustawiono nagrobek w formie lastrykowego cokołu zwieńczonego stylizowaną biało–czerwoną flagą z wizerunkiem orła. Poniżej napis:
PAMIĘCI WIĘŹNIÓW Z OBOZU ZAGŁADY W SZEBNIACH
ZAMORDOWANYCH W LATACH 1943 – 44 PRZEZ HITLEROWCÓW
SPOŁECZEŃSTWO GROMADY SZEBNIE I ZBoWiD.
Mogiła, wykonana z nietrwałych materiałów uległa zniszczeniu. W 2003 roku, ze środków Rady OPWiM wykonano kompleksowy remont nagrobka. Cokół obłożono sztucznym piaskowcem oraz płytami granitowymi. Zakonserwowano pozostałe elementy i płytę betonową. Napis inskrypcyjny wykonano z zachowaniem oryginalnej treści. W pobliżu pomnika znajduje się kilka mogił pojedynczych poświęconych osobom zmarłym w wyniku aktów terroru.
W 2017 roku przeprowadzono remont finansowany z budżetu Wojewody. Przeprowadzono konserwację pomnika głównego. Wykonano nowe „symboliczne mogiły” w formie betonowych obramowań wypełnionych ozdobnym grysem. Na mogile zbiorowej ustawiono nowy nagrobek granitowych z inskrypcją o treści:
TU SPOCZYWAJĄ ZAMORDOWANE PRZEZ HITLEROWCÓW W MAJU 1943 ROKU
HELENA CZUCHA Z KROSNA LAT 26
ORAZ MIESZKANKI HARTY
JÓZEFA PYCH
JÓZEFA RZĄSA
JADWIGA WĄSOWICZ
POKÓJ ICH DUSZOM.
Kwaterę otoczono ozdobnym, niewysokim ogrodzeniem z metalowych elementów.
Lokalizacja: Szebnie, gmina Jasło
GPS: 49.763408, 21.598796