Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Sanok – cmentarz jeńców radzieckich

Ewidencja pochowanych

Kategoria: Cmentarz wojenny


W okresie okupacji na terenie miejscowości Olchowce funkcjonował obóz dla jeńców radzieckich – Stalag 327. W wyniku celowej eksterminacji oraz warunków panujących w obozie zginęło tysiące więźniów. Pozostali zostali rozstrzelani podczas likwidacji obozu. Ofiary pochowano w zbiorowych mogiłach, niedaleko od obozu. Po wojnie, na miejscu pochówków urządzono cmentarz. W zbiorowych grobach pochowano tutaj ok. 10 000 jeńców. Mogiły otoczone są podwójnym obramowaniem z betonowego krawężnika, na każdej umieszczona jest niewielka poduszka z pięcioramienną gwiazdą. W centrum stoi wysoki obelisk na czworokątnym, betonowym postumencie. Na licu kolumn ustawionych na krawędziach umieszczone są pięcioramienne gwiazdy. Na cokole pomnika znajduje się granitowa tablica o treści:

 

PAMIĘCI POMORDOWANYCH

RADZIECKICH JEŃCÓW WOJENNYCH

1941 – 1944.

 

Od wejście do pomnika wiedzie aleja wyłożona cementowymi płytkami chodnikowymi. Otaczają one także pomnik. Przejścia pomiędzy grobami trawiaste. Na cmentarzu rośnie dużo wysokich tui. Całość otacza metalowa siatka na betonowej podmurówce. Urządzenie cmentarza wykonano w 1956 roku. Wnętrze zostało w 2003 roku wyremontowane.

 


Lokalizacja: Sanok, gmina Sanok

GPS: 49.556503, 22.227791