Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Rudnik nad Sanem – mogiła zbiorowa powstańców z 1863 roku

Ewidencja pochowanych

Kategoria: Zbiorowa mogiła wojenna


Okolice miejscowości, jako teren nadgraniczny, były widownią walk powstańczych i stanowiły zaplecze. Poległych i zmarłych z ran pochowano we wspólnej mogile na parafialnym cmentarzu. W 1900 roku w hołdzie powstańcom postawiono okazały nagrobek – pomnik. Na trójstopniowym betonowym fundamencie ustawiono wysoki cokół z kamiennym szczytem, na którym umieszczono płaskorzeźbę lwa symbolizującego odwagę. Ponad nim granitowa płyta z napisem:

 

POLEGŁYM ZA OJCZYZNĘ.

 

Powyżej, na kamiennej kolumnie umieszczono laur i datę  1863 . Całość wieńczy postać orła w koronie wzbijającego się do lotu. Wokół mogiły ustawione są masywne betonowe kolumny połączone metalowym łańcuchem. Nie znamy liczby pochowanych tutaj powstańców, jedynym zidentyfikowanym nazwiskiem jest SOKALSKI.

 


Lokalizacja: Rudnik nad Sanem, gmina Rudnik nad Sanem

GPS: 50.439246, 22.257941