Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Przeworsk – mogiła zbiorowa powstańców z 1863 r.

Ewidencja pochowanych

Kategoria: Zbiorowa mogiła wojenna


Mogiła znajduje się na skrzyżowaniu ulic Marii Konopnickiej i Tysiąclecia, w bezpośrednim sąsiedztwie cmentarza komunalnego. Stanowi pozostałość starego cmentarza parafialnego, zamkniętego w 1919 roku. W mogile pochowano nieznaną liczbę, niezidentyfikowanych powstańców zmarłych w szpitaliku powstańczym, który funkcjonował przy pałacu Lubomirskich. 

Pierwsze trwałe urządzenie pomnika nagrobnego wzniesiono w 1947 roku staraniem miejscowych harcerzy. Obecny kształt nadano podczas generalnego remontu wykonanego w 2018 roku staraniem Urzędu Miasta. Remont był współfinansowany ze środków dotacji celowej Wojewody.

Mogiła otoczona jest obramowaniem obłożonym płytami granitowymi, w centralne części symboliczne ogrodzenie na czterech kamiennych słupkach i wysoki, kamienny krzyż z koroną cierniową.  Przed ogrodzeniem marmurowa tablica:

 

MOGIŁA ZBIOROWA NIEZNANYCH POWSTAŃCÓW Z 1863 ROKU

 

Po jej bokach widoczne są dwie mniejsze tablice pamiątkowe:

 

KRZYŻ HARCERSKI WYRAZ PATRIOTYZMU DRUŻYN 1947.

CZCZĄCY UCZESTNIKÓW POWSTAŃ 1830 – 1863.

HARCERZE HUFCA ZHP PRZEWORSK.

 

W TYM MIEJSCU ZNAJDOWAŁ SIĘ CMENTARZ PARAFIALNY ZAMKNIĘTY W 1919 ROKU

 

Całość otoczona jest obramowaniem z kostki granitowej.

 

 


Lokalizacja: Przeworsk, gmina Przeworsk

GPS: 50.061129, 22.492782