Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Przemyśl – Przemysława – cmentarz Mauzoleum żołnierzy niemieckich z I wojny światowej

Ewidencja pochowanych

Kategoria: Cmentarz wojenny


Cmentarz stanowi element kompleksu cmentarzy zabytkowych zgrupowanych przy ul. Przemysława, który został w 1990 roku z urzędu wpisany do rejestru zabytków (A-351). Jest to obiekt tworzący zamkniętą przestrzeń, w całości otoczoną wysokim murem. Z każdej strony umieszczono w nim sześć ażurowych krat wykonanych z metalowych prętów. Wejście na cmentarz stanowi ozdobna stalowa brama, umieszczona między dwiema kolumnami zwieńczonymi krzyżami. Na jej skrzydłach umieszczono dwa orły – godła Cesarstwa Niemieckiego z datami 1914 oraz 1915. Po bokach wysokie kolumny zwieńczone krzyżami. Pomiędzy nimi, na belkowaniu umieszczono napis:

 

DEUTSCHLANDS HELDENSÖHNE.

 

Za bramą znajdują się schody, w całości obłożone piaskowcem. Wiodą one do umieszczonej na szczycie cmentarza ściany pomnikowej. We wnęce wykonanej w murze ogrodzenia, ustawiony jest kamienny ołtarz a nad nim duży krzyż żelazny. Cmentarz podzielony jest na osiem pól grzebalnych, na których ustawionych jest po osiem krzyży betonowych. Trudno określić, czy podział ten odzwierciedla umiejscowienie pochówków. Brak jest danych na temat ilości pochowanych tutaj żołnierzy, nie wiadomo także ilu z nich zostało zidentyfikowanych.

Autorem urządzenia cmentarza był Franciszek Szabolos. W 1994 roku wykonano kompleksową rekonstrukcje obiektu według planów Bogusława Gębarowicza. Jednak podczas prac nie wzięto pod uwagę niesprzyjającego usytuowania cmentarza na stromym stoku. Spowodowało to, że wkrótce po zakończeniu prac pojawiły się pęknięcia i uszkodzenia. W tej sytuacji w latach 1998 – 2001 przeprowadzono kolejny remont, w celu zapobieżenia dalszym zniszczeniom. Prace prowadzone staraniem władz miasta, finansowane były z budżetu Wojewody oraz Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi (VDK) w Kassel.

 


Lokalizacja: Przemyśl, gmina Przemyśl

GPS: 49.769252, 22.778745