Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Przemyśl – Słowackiego – kwatera żołnierzy austrowęgierskich z I wojny światowej

Ewidencja pochowanych

Kategoria: Kwatera wojenna


Kwatera, położona w obrębie cmentarza komunalnego przy ul. Słowackiego stanowi element kompleksu cmentarzy zabytkowych zlokalizowanych przy ul. Przemysława, który został w 1990 roku z urzędu wpisany do rejestru zabytków (A-351). Trudno określić jak była ona urządzona w chwili tworzenia. Obecnie, po remoncie przeprowadzonym w latach 1996 – 97 całość kwatery podzielono na cztery pola grzebalne otoczone kamiennym murkiem. Od grobów cywilnych cmentarza komunalnego groby wojenne oddziela alejka. Od niej, pionowo ku górze, wiodą kamienne schody zakończone wysokim krzyżem. W połowie wysokości kwatery znajduje się poziom alejka biegnąca przez całą jej długość. Na polach grzebalnych ustawione są niewysokie krzyże z czarnego granitu. Ich usytuowanie jest symboliczne i nie odzwierciedla położenia mogił żołnierskich. Na każdym polu grzebalnym znajduje się także symboliczna brama z tablicą z piaskowca z oznaczeniem pola Feld A, Feld B i Feld C. Z trzech stron kwaterę otacza metalowa siatka na betonowym postumencie stanowiąca fragment ogrodzenia cmentarza komunalnego. Przy wejściowej bramce prowadzącej na kwaterę umieszczona jest tablica: Cmentarz żołnierzy austro-węgierskich poległych w latach 1914 – 1918. Renowacji cmentarza dokonano staraniem Austriackiego Czarnego Krzyża i władz Miasta Przemyśla 1987.10.17.

 

CMENTARZ ŻOŁNIERZY AUSRO – WĘGIERSKICH

POLEGŁYCH W LATACH 1914 – 1918.

 

Napis wyryty jest po polsku, niemiecku oraz węgiersku. Nie posiadamy wiadomości ilu żołnierzy zostało tutaj pochowanych. Najprawdopodobniej znaczną część pochowanych stanowiły osoby zidentyfikowane. Autorem projektu urządzenia cmentarza jest Bogusław Gębarowicz.

 


Lokalizacja: Przemyśl, gmina Przemyśl

GPS: 49.768554, 22.779721