Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Płazów – cmentarz wojenny z I i II wojny światowej

Ewidencja pochowanych

Kategoria: Cmentarz wojenny


Na cmentarzu, zlokalizowanym w lesie, znajdują się fragmenty kamiennego nagrobka z krzyżem. Z zachowanej, niekompletnej tablicy, można odczytać, że spoczywa tutaj żołnierz poległy w 1915 roku. Cmentarz usytuowany jest na niewielkim prostokątnym wzniesieniu. Na jego narożnikach oraz wzdłuż boków zachowały się ślady po dawnym ogrodzeniu. Pierwotnie istniał tutaj cmentarz z okresu I wojny światowej, który został w czasie okupacji został wykorzystano do pochówku ofiar terroru.

Na niewielkim wzniesieniu umieszczone było ogrodzenie, wykonane z drewnianego płotu, w którego wnętrzu w jednym rzędzie, stoi 9 nagrobków betonowych oraz 4, drewniane i betonowy, krzyże. Mogiły urządzone są bardzo różnorodnie, począwszy od betonowych płyt i obramowań z krzyżami, po lastrykowe nagrobki. Zróżnicowany jest także stan zachowania poszczególnych grobów i płyt imiennych. Na mogiłach umieszczone są tablice, niestety nie wszystkie w chwili obecnej można odczytać. Z czytelnych wynika, że pochowani tutaj zostali:

 

WŁADYSŁAW MULA

LAT 40

ZAMORDOWANY W 1943R.

POKÓJ JEGO DUSZY.

 

JAN KUKIEŁKA

PRZEŻYŁ LAT 62

ZAMORDOWANY PRZEZ FASZYSTÓW DNIA 16.6.1943R.

POKÓJ JEGO DUSZY.

 

KOSTRZYCKI WŁADYSŁAW

♦1924 †1943

BUNDYRA JAN

ZGINĘLI TRAGICZNIE. PROSZĄ O MODLITWĘ.

 

TU SPOCZYWA

ANDRZEJ LITKOWIEC

UR. 1905 ZM. 1943

ZGINĄŁ ŚMIERCIĄ TRAGICZNĄ.

 

TU SPOCZYWA

BUNDYRA ANDRZEJ

ZMARŁ W 1943R.

ŚMIERCIĄ TRAGICZNĄ.

 

 

TU SPOCZYWA

KRZYSZYCHA JÓZEF UR. 1899,

EDWARD UR. 1925

ZGINĘLI ŚMIERCIĄ TRAGICZNĄ 1943.

PROSZĄ O MODLITWĘ.

 

Z trudem można odczytać jeszcze nazwiska: OBIREK SYLWESTER oraz KUKIEŁKA (imię nieczytelne). Na cmentarzu ustawiony jest także wysoki metalowy krzyż z tablicą inskrypcyjną poświęconą ofiarom egzekucji z 24 czerwca 1943 roku. Wymienia ona nazwiska 18 zidentyfikowanych osób, pochowanych na cmentarzu.

Tworząc drewniane ogrodzenie otoczono jedynie późniejsze mogiły, pozostawiając resztę terenu poza. W 2012 roku wykonano nowe ogrodzenie cmentarza, obejmujące całość.

 


Lokalizacja: Płazów, gmina Narol

GPS: 50.302989, 23.226149