Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Padew Narodowa – mogiła zbiorowa poległych

Ewidencja pochowanych

Kategoria: Zbiorowa mogiła wojenna


Mogiła ma formę pomnika poświęconego poległym w walce za Ojczyznę: żołnierzom Wojska Polskiego i członkom ruchu oporu. Zajmuje powierzchnię 52 m2 w formie betonowego obramowania wypełnionego ziemią, na którym ustawione jest ogrodzenie. Są to betonowe słupki połączone metalowymi łącznikami. W centralnej części, na betonowym cokole, ustawiony jest lastrykowy pomnik. Składa się on z trzech elementów, przykrytych daszkami. Na najwyższym, środkowym cokole, umieszczona jest ogólna tablica inskrypcyjna o treści:

 

DLA TYCH CO PADLI W DNIACH DZIEJOWEJ PRÓBY

WŁASNĄ KRWIĄ ZNACZĄC DO WOLNOŚCI DROGĘ

TĘ WDZIĘCZNĄ PAMIĄTKĘ FUNDUJĄ RODACY

POLEGŁYM NA CHWAŁĘ ŻYWYM NA PRZESTROGĘ

SPOŁECZEŃSTWO PADWI NARODOWEJ W ROKU 1958.

 

Na bocznych, znacznie niższych umieszczone są tablice imienne. Wymieniają one 22 osoby z poległe w latach 1939 – 1945, żołnierzy i członków ruchu oporu, głównie mieszkańców Gminy. Ponad główną tablicą, na licu ściany, umieszczony jest lastrykowy, masywny krzyż z płaskorzeźbą głowy Chrystusa. W 1999 roku pod krzyżem umieszczono dodatkową tablicę pamiątkową o treści:

 

LUDWIKA UZAR – KRYSIAKOWA PS. „MYSZKA”

WIĘZIEŃ PAWIAKA 1939 – 1944 P.POR. AK

ODZNACZONA KRZYŻEM VIRTUTI MILITARI

PADEW – LAT 32 †1944R.

 

Całość wieńczy metalowe godło. Przed pomnikiem ustawiona jest ławeczka, po bokach rosną żywotniki. Jak ustalono na podstawie badań archiwalnych i zeznań świadków z wymienionych na tablicy osób w mogile spoczywają tylko Michał Mołodziński oraz Włodzimierz Strycharz. 

 


Lokalizacja: Padew Narodowa, gmina Padew Narodowa

GPS: 50.432354, 21.494841