Kategoria: Cmentarz wojenny
Przy ul. Wolności znajduje się największy cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej. Został założony w wyniku akcji ekshumacyjnej przeprowadzonej w latach 1948 – 49 na terenie miasta Mielca i powiatu. Łącznie na cmentarzu znajduje się 120 mogił: 84 zbiorowe oraz 36 grobów indywidualnych. W pojedynczych mogiłach pochowano m.in. zwłoki 26 zidentyfikowanych oficerów, ekshumowanych z Rynku – dawnego placu gen. Świerczewskiego w Mielcu. Ogólnie na cmentarzu pochowano 2 291 osób, w chwili obecnej imienna ewidencja pochowanych na cmentarzu AR w Mielcu obejmuje 870 nazwisk.
Cmentarz zajmuje powierzchnię 80 arów. Otacza go ogrodzenie wykonane z metalowych elementów na betonowej podmurówce. Od wejścia wiedzie szeroka aleja wyłożona płytkami chodnikowymi. Po kokach ustawione są dwa wysokie betonowe cokoły, na których umieszczone są tablice, pierwotnie metalowe obecnie z granitu, z danymi zidentyfikowanych żołnierzy: nazwisko, data urodzenia i śmierci, stopień wojskowy. Ogólnie na cokołach umieszczonych jest 55 tablic, na których wyryto 618 nazwiska. W centralnej części umieszczone są dwie tablice informacyjne. Treść obu umieszczona jest po polsku i rosyjsku:
TUTAJ POCHOWANO 2291 ŻOŁNIERZY I OFICERÓW ARMII RADZIECKIEJ
KTÓRZY POLEGLI W WALKACH O WYZWOLENIE MIASTA I ZIEMI MIELECKIEJ
SPOD OKUPACJI HITLEROWSKIEJ
EWIDENCJA POCHOWANYCH ŻOŁNIERZY ARMII RADZIECKIEJ
ZNAJDUJE SIĘ W URZĘDZIE MIEJSKIM
WYDZIAŁ GOSPODARKI KOMUNALNEJ I MIESZKANIOWEJ
W MIELCU UL. ŻEROMSKIEGO 26.
Za cokołami znajdują się mogiły żołnierskie. Indywidualne, usytuowane w dwóch rzędach tuż przy alei, przykryte są w całości lastrykową płytą. Zbiorowe ustawione są po bokach, otaczają je lastrykowe obramowania wypełnione ziemią. Przejścia pomiędzy grobami wyżwirowane. W centralnej części cmentarza, na placu pomiędzy mogiłami umieszczony jest monumentalny pomnik. Na niewysokim cokole ustawiona jest strzelista iglica wykonana z blachy lotniczej. U podstawy umieszczony jest pierścień, tworzący dwie półokrągłe płaszczyzny. Kiedyś na nich umieszczona była metalowa płaskorzeźba przedstawiająca scenę bitewną oraz tablica o treści:
ДОБЛЕСТНЫМ СОВЕТСКИМ СОЛДАТАМ
33 ГВАРДЕИСКОВО ТАНКОВОГО КОРПУСА
ПАБЩИМ В БОЯХ З ФАШИЗМОМ
ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕ ГОРОДА И МИЕЛЕСКОЮ РАИОНА
ОБЩЕСТВЕННОСТЬ ГОРОДА МИЕЛЦА
В 55 ГОДОВЩИНУ ВЕЛИКОВО ОКТЯБРЯ
[WALECZNYM RADZIECKIM ŻOŁNIERZOM
33 PANCERNEGO KORPUSU GWARDII
POLEGŁYM W WALKACH Z FASZYZMEM
O WYZWOLENIE MIASTA I POWIATU MIELECKIEGO
SPOŁECZEŃSTWO MIASTA MIELCA
W 55 ROCZNICĘ WIELKIEGO PAŹDZIERNIKA}.
Jak wynika z inskrypcji tablice wykonano około 1972 roku. Obecnie widoczne są jedynie ślady ich umocowania. Ogólnie cmentarz jest w złym stanie technicznym. Płytki chodnikowe i obramowania mogił spękane. Niestety Miasto nie jest zainteresowane remontem obiektu.
Lokalizacja: Mielec, gmina Mielec
GPS: 50.287439, 21.443413