Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Lubaczów ul. T. Kościuszki – mogiła zbiorowa żołnierzy Wojska Polskiego z 1918 r.

Ewidencja pochowanych

Kategoria: Zbiorowa mogiła wojenna


Kolejnym miejscem spoczynku żołnierzy polskich jest cmentarz komunalny przy ul. Kościuszki.  Pochowano tutaj poległych w 1918 roku. Mogiła w całości przykryta jest betonową płytą, otoczoną ozdobnym ogrodzeniem z tego samego materiału. Na szczycie ustawiony jest wysoki drewniany krzyż. Poniżej cokół z tablica o treści:

 

POLEGŁYM ZA POLSKĘ W PIERWSZYCH DNIACH II NIEPODLEGŁOŚCI

OBROŃCOM LUBACZOWA I BASZNI DOLNEJ W DNIU 27 XII 1918

BOHATERSKIM ŻOŁNIERZOM WOJSKA POLSKIEGO

KPR. BOJSAROWICZ MICHAŁ

SZER. BRZYSKI KAZIMIERZ   ŁUKAWICA

SZER. KARPIŃSKI   LUBACZÓW

SZER. PIELA MARCIN   LUBACZÓW

KPR. SMYK WŁADYSŁAW   LUBACZÓW

SZER. ŚWIĘTOJAŃSKI ANDRZEJ   CHLEWI.

SZER. TRELA JAN   NAROL

SZER. MEDWECKI JÓZEF   LUBACZÓW

SZER. MUCHA FRANCISZEK   LUBACZÓW

SZER. WARSKI JAN   NAROL

LUBACZÓW DN. 27.12.1972

PRN – MRN – ZBOWID LUBACZÓW.

 

Poniżej tablicy umieszczona jest mniejsza o treści: STANISŁAW KORNAGA ♦ 11 X 1895 † 13 IX 1969. St. sierż. wymieniony na tablicy, był dowódcą pochowanych w mogile żołnierzy, w związku z powyższym jego życzeniem było spocząć wśród dawnych podkomendnych. Mogiła została poddana w 2003 roku pracom remontowo–konserwacyjnym. W 2016 roku przeprowadzono gruntowny remont nagrobka, nie zmieniając zasadniczo jego formy. Wymieniono krzyż centralny oraz cokół z inskrypcją, który wykonano z granitu. Wnętrze wyłożono kostką granitową. Nazwisko Stanisława Kornagi włączono do inskrypcji, usuwając z niej jednocześnie ostatni wers. Prace sfinansowano z dotacji Wojewody oraz środków Miasta. 

Mogiła w 1987 roku została z urzędu wpisana do rejestru zabytków (A-196).

 


Lokalizacja: Lubaczów, gmina Lubaczów

GPS: 50.158755, 23.130466