Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Jarocin – mogiła zbiorowa partyzantów AL i BCh

Ewidencja pochowanych

Kategoria: Zbiorowa mogiła wojenna


Tereny miejscowości wchodzących w skład obecnej gminy były widownią prężnej działalności partyzanckiej. Na cmentarzu parafialnym znajduje się zbiorowa mogiła członków ruchu oporu. Pierwotnie istniały dwie mogiły w formie pełnych, lastrykowych nagrobków zwieńczonych niewielkimi cokolikami, na których umieszczone były tablice. Według informacji w obu mogiłach pochowanych było dwóch partyzantów. Z inicjatywy gminy w 2010 roku dokonano ekshumacji szczątków, w celu przeniesienia ich do wspólnej mogiły bliżej alei cmentarnej. Podczas prac okazało się, że jednej z mogił pochowanych jest trzech poległych. Prawdopodobnie w mogile pochowano partyzanta poległego w Domostawie. W lesie Macisów, przy drodze do Kątów, znajdowała się mogiła z niewielkim betonowym nagrobkiem. W 2010 okazało się, że nie kryje ona pochówku. Podczas prac ekshumacyjnych nie odnaleziono szczątków. Po przeniesieniu pochówków na wspólnej mogile ustawiono nowy nagrobek granitowy zwieńczony cokołem z godłem na szczycie. Na cokole umieszczona jest tablica inskrypcyjna o treści:

 

TU SPOCZYWAJĄ PARTYZANCI AL.

POLEGLI W WALCE Z NIEMCAMI W DNIU 7 MAJA 1944 R. POD ZDZIARAMI

PS. „DANILUK”

PS. „SERCE”

PARTYZANCI BCH POLEGLI W WALCE Z NIEMCAMI

W DNIU 11 CZERWCA 1944 R. W LESIE POD GRABĄ

ANTONI CZUJ

ANTONI DĄBROWSKI

NIEZNANY PARTYZANT.

 

Na pierwotnym miejscu spoczynku partyzantów w miejscowości Zdziary ustawiony jest pomnik poświęconych ich pamięci. W 1993 roku został on wpisany z urzędu do rejestrów zabytków (nr 504/A) jako mogiła zbiorowa.

 


Lokalizacja: Jarocin, gmina Jarocin

GPS: 50.576412, 22.313624