Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Januszkowice – cmentarz z I wojny światowej nr 217

Ewidencja pochowanych

Kategoria: Cmentarz wojenny


Cmentarz nr 217 usytuowany jest na wysokim wzniesieniu posiada wspaniałą panoramę na okoliczne doliny. Monumentalność założenie pogłębia wysoki, 7 metrowy, betonowy krzyż z tarczowym usztywnieniem na przecięciu ramion. Poniżej w cokole umieszczona jest marmurowa tablica o treści:

 

IN STOLZ GESCHLOßNER RUNDE DIE PRACHT

DES BERGUMSCHIRMTEN LANDES DIESE GRÄBER

UND LEGT DAS LÄCHELN SEINER EWEIGEN SCHÖNHEIT

WIE TAUSEND FRISCHE DANKESKRÄNZE HIN.

[WSPANIAŁOŚĆ DUMNIE ZAMKNIĘTEGO KRĘGU

GÓRAMI OTOCZONEJ KRAINY POZDRAWIA TE GROBY

I UŚMIECH SWEGO WIECZNEGO PIĘKNA SKŁADA

JAK TYSIĄCE ŚWIEŻYCH WIEŃCÓW DZIĘKCZYNNYCH].

 

W mogiłach indywidualnych pochowano 114 żołnierzy armii austrowęgierskiej oraz 113 rosyjskiej, w tym 47 zidentyfikowanych. Większość mogił połączona jest w osiem kwater, ustawionych po bokach alei. Na każdej ustawiony jest betonowy cokół z krzyżem z tego samego materiału z krzyżem żeliwnym: katolickim lub prawosławnym. Poniżej umieszczone były emaliowane tabliczki z danymi pochowanych. Cmentarz otoczony jest betonowymi słupkami połączonymi metalowymi łącznikami. Wejście stanowi niewysoka bramka. Za pomnikiem znajduje się półokrągła ściana. Przed nią umieszczony jest cokolik nagrobny, na którym ustawiono kuty metalowy krzyż, jedyny tego rodzaju na tym cmentarzu. Założenie architektoniczne cmentarza jest wspólnym dziełem Gustawa Rossmanna i Michaela Matscheko Ritter von Glasner. Jako całość obiekt zachował się w dość dobrym stanie. W 1993 roku poddany został konserwacji. W czasie ostatniej wojny uszkodzony został wierzchołek krzyża. Uszkodzenie zostało wypełnione betonem podczas ostatnich prac konserwacyjnych. Nie zachowały się żadne oryginalne tabliczki nagrobne, zostały one odtworzone na wzór historycznych. W wyniku świadomej dewastacji, kilkakrotnie dorabiano brakujące elementu rur ogrodzeniowych.

Cmentarz został w 1992 roku z urzędu wpisany do rejestru zabytków (nr A-344), jako cmentarz nieustalonej liczby i nieznanej narodowości żołnierzy, założony w 1915 roku.

 


Lokalizacja: Januszkowice, gmina Brzostek

GPS: 49.843480, 21.447034