Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Dębica – mogiła zbiorowa Żydów – ofiar terroru

Ewidencja pochowanych

Kategoria: Zbiorowa mogiła wojenna


W czasie likwidacji dębickiego getta w lesie Wolica, hitlerowcy dokonali masowej egzekucji Żydów, w większości kobiet i dzieci. Pomordowanych pochowano w zbiorowej mogile na miejscu kaźni przy ul. 23-go sierpnia. W 1955 roku mogiłę przykryto betonową płytą. W środku ogrodzenia, na niewysokim cokole z czworokątnymi kolumnami na rogach umieszczono granitową tablicę o treści:

 

TU SPOCZYWA OKOŁO 500 OFIAR

ŻYDÓW ZAMORDOWANYCH PRZEZ ZBIRÓW HITLEROWSKICH 10 LIPCA 1942 ROKU

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

FUNDATOR BAR NATAN – TEL AWIW.

 

Poniżej wyryta jest mniejsza inskrypcja:

 

TU SPOCZYWA RAZEM Z OFIARAMI ZAMORDOWANYMI PRZEZ NIEMIECKICH ZBIRÓW

GOLDMAN MOSZE, GOLDMAN ESTER Z RODZINĄ, GOLDMAN HILDA.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

 

Całość o powierzchni 193 m2 otacza ogrodzenie z metalowego płotka. Urządzenie mogiły sfinansował obywatel Izraela – Bar Natan. W 1996 roku na ogrodzeniu umieszczono metalową tabliczkę informacyjną o treści:

 

ZBIOROWA MOGIŁA ŻYDÓW ZAMORDOWANYCH PRZEZ HITLEROWCÓW

UPAMIĘTNIONA W 1996 ROKU PRZEZ FUNDACJE RODZINY NISSENBAUNÓW.

 

Fundacja sfinansowała wykonanie ogrodzenia mogiły oraz ufundowała granitowe tablice inskrypcyjne umieszczone na nagrobku.


Lokalizacja: Dębica, gmina Dębica

GPS: 50.028565, 21.404176