Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Dębica – cmentarz wojskowy

Ewidencja pochowanych

Kategoria: Cmentarz wojenny


Cmentarz wojskowy przy ul. Cmentarnej, zlokalizowany w sąsiedztwie cywilnego cmentarza komunalnego. Na jego terenie znajduje się 298 mogił indywidualnych i 7 zbiorowych. Kryją one szczątki nie tylko ofiar wojny, lecz także osób zmarłych w innych okresach historycznych.

Mogiły mają przeważnie formę obramowania wypełnionego ziemią. Na szczycie poduszka z niewysokim, ozdobnym metalowym krzyżem. Większość stanowią groby bezimienne. Na niektórych grobach ustawione są pełne betonowe nagrobki, czasem o wysokiej wartości artystycznej. Na 35 nagrobkach umieszczone są tablice inskrypcyjne:

 

CZTERECH NIEZNANYCH PARTYZANTÓW AK POLEGŁYCH W 1944R. W LESIE „STOMILU”

CZTERECH NIEZNANYCH PARTYZANTÓW AK POLEGŁYCH W 1944R. W LESIE WOLICA

54 OFIAR TERRORU ZAMORDOWANYCH W DNIU 2.II.1944R. W DĘBICY

PIĘCIU NIEZNANYCH ŻOŁNIERZY W.P. POLEGŁYCH W 1939R. W BĘDZIEMYŚLU

STO OFIAR TERRORU ZAMORDOWANYCH W 1940R. W LUBZINIE

TRZECH NIEZNANYCH ŻOŁNIERZY W.P. POLEGŁYCH W 1939R. W CZARNEJ

37 NIEZNANYCH ŻOŁNIERZY W.P. POLEGŁYCH W 1939R. W KLĘCZANACH

NIEZNANA OFIARA TERRORU HITLEROWSKIEGO Z MACHOWEJ

CZTERECH NIEZNANYCH PARTYZANTÓW AK POLEGŁYCH W 1944R. W LESIE POŁOMEJI

NIEZNANY PARTYZANT AK POLEGŁ W 1944R. W GOŁĘCZYNIE

MOGIŁA ZBIOROWA 4 O.T. HITLEROWSKIEGO PIĘKOSIOWIE I JASIŃSCY

NIEZNANY ŻOŁNIERZY W.P. POLEGŁY W 1939R. W PILŹNIE

NIEZNANA OFIARA TERRORU HITLEROWSKIEGO Z BRZEŹNICY

 

Zdecydowana większość mogił to bezimienne groby, Urząd Miasta w Dębicy nie dysponuje materiałami pozwalającymi precyzyjnie określić, kto został w nich pochowany. Po prawej stronie cmentarza ustawiono zatem obłożony piaskowce pomnik na cokole,  na licu umieszczono kamienną tablicą, na której wyryto inskrypcję:

 

PAMIĘCI OFIAR Z I WOJNY ŚWIATOWEJ ORAZ WALK O NIEPODLEGŁOŚĆ POLSKI

MIESZKAŃCY MIASTA DĘBICY.

 

Poniżej znajduje się druga, znacznie większa tablica, na której wyryto nazwiska 73 poległych, spoczywających na tym cmentarzu.

Na cmentarzu zlokalizowane są także pomniki – symboliczne mogiły AK oraz „Sybiraków”. Cmentarz został w 1990 roku z urzędu wpisany do rejestru zabytków (nr A-335), jako cmentarz wojskowy pochowanych z 1918, 1919, 1920 oraz 1939 roku. Znaczna część cmentarza pozostaje niezagospodarowana, jest to miejsce, w którym spoczywali żołnierze Wehrmachtu. Ich zwłoki zostały ekshumowane.

 


Lokalizacja: Dębica, gmina Dębica

GPS: 50.054980, 21.420513