Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Zapoznaj się z naszą polityką prywatności.

Ewidencja Miejsc Pamięci Narodowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie

O projekcie

Platforma „Miejsca Pamięci Narodowej – mogiły wojenne” stanowi odzwierciedlenie Wojewódzkiej ewidencji cmentarzy, kwater i mogił wojennych, prowadzonej przez Wojewodę zgodnie z ustawą z dnia 28 marca 1933 r. o grobach i cmentarzach wojennych (Dz. U. z 2017 r. poz. 681 z późn. zm.). Ma ona także na celu popularyzację tej tematyki. Opracowanie jest wynikiem kilkuletnich prac mających na celu zlokalizowanie możliwie wszystkich obiektów grobownictwa wojennego istniejących na terenie Podkarpacia. Posiadane informacje zostały, w miarę możliwości, zweryfikowane w oparciu o materiały źródłowe i historyczne. Każdy obiekt poddano oględzinom w terenie, pozwalającym na potwierdzenie jego istnienia i określenie stanu zachowania.

 

Zawiera opisy obiektów grobownictwa wojennego zlokalizowanych na Podkarpaciu, w których spoczywa około 200 tys. ofiar wojen i powstań, jakie przetoczyły się przez ten teren w przeszłości. Najstarsze pochodzą z okresu tzw. potopu szwedzkiego, najnowsze kryją szczątki konfliktów i represji okresu powojennego. Opisy każdego obiektu, krótkie lub bardzo szczegółowe, uzupełnione są o dokumentację fotograficzną i imienną ewidencję  osób, spoczywających na konkretnym cmentarzu czy mogile. Wśród pochowanych ponad 18 tys. to osoby zidentyfikowane, których dane osobowe są nam znane.  

 

Z całą pewnością nie jest to katalog zamknięty. Pomimo faktu, że od wojny minęło wiele lat, wciąż lokalizujemy nowe miejsca spoczynku, zarówno pojedyncze pochówki jak i zapomniane cmentarze szczególnie z okresu I wojny światowej. Ewidencja jest wciąż aktualizowana i uzupełniana o nowe informacje.